Bez kategorii

Kwasy omega-3 nieskuteczne w profilaktyce chorób układu krwionośnego

Europejska Agencja ds. Leków po przeanalizowaniu badań stwierdziła, że leki zawierające kwasy omega-3 nie są skuteczne w terapii zapobiegawczej po zawale serca. W związku z tym do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zmianę zaleceń dotyczących stosowania kwasów omega-3 w profilaktyce chorób naczyniowo-sercowych.

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji ds. Leków Komunikat MZ ws. uzupełnienia danych do DRR (EMA) wydał komunikat w sprawie kwasów omega-3. Wynika z niego, że stosowanie kwasów omega-3 istnieją daje korzyści w ograniczaniu poważnych problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi. Są one jednak bardzo małe. Agencja nie potwierdziła istotnego działania tych leków dla tego zastosowania i dlatego kwasy omega-3 przestaną być wymieniane w zaleceniach prewencyjnych.

Kolejne badania obaliły pewnik

Decyzję podjęto na podstawie ponownej analizy wyników otwartego badania VIDEO: Jak będzie wyglądać weryfikacja autentyczności leku w aptece? z 1999 r. przez GISSI Prevenzione. Przeprowadziła je włoska grupa naukowców zajmująca się badaniami kardiologicznymi. Pierwsze wyniki potwierdziły, że długotrwałe przyjmowanie kwasów omega-3 działa prewencyjne w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jednak kolejne retrospektywne badania kohortowe, nowsze randomizowane obserwacje i wyniki metaanaliz wykazały nikłe działanie profilaktyczne niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Teraz ta opinia zostanie przekazana Komisji FDA zatwierdziła Ultomiris (rawulizumab) w leczeniu napadowej nocnej hemoglobinurii (PNH) Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję mającą zastosowanie we wszystkich państwach UE.

Czytaj także:  Konferencja „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem” odpowiedzią na potrzebę innowacji w zakresie farmakoterapii

Leczenie hipertriglicerydemii? Tak!

Opinia Komitetu nie wpłynie w żaden sposób na dopuszczenie leków zawierających kwasy omega-3 do leczenia hipertriglicerydemii, czyli podwyższonego poziomu trójglicerydów we krwi. Ta nieleczona lub niezdiagnozowana choroba może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca oraz ostrego zapalenia trzustki. Jest zatem istotnym czynnikiem ryzyka poważnych schorzeń układu krwionośnego.

W przypadku leczenia hipertriglicerydemii kwasy omega-3 mają zatem istotne znaczenie. Ale już po zawale serca czy udarze nie wpływają bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka powtórnego kryzysu. Od 2000 r. kwasy omega-3 w dawce 1 g na dzień rekomenduje się w wielu unijnych krajach w profilaktyce chorób serca, udarów, zawału, a także w celu obniżania zbyt wysokiego poziomu trójglicerydów we krwi.

Źródło: IK/EMA/rp.pl

Artykuł Kwasy omega-3 nieskuteczne w profilaktyce chorób układu krwionośnego pochodzi z serwisu mgr.farm.

Kwasy omega-3 nieskuteczne w profilaktyce chorób układu krwionośnego

czas czytania: 2 min