decyzje refundacyjne - mgr.farm

Kolejny projekt wykazu leków refundowanych. Czy to już ostateczna wersja?

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejny projekt wykazu leków refundowanych. Tym razem obejmuje on nie tylko leki dostępne w aptekach ogólnodostępnych, ale również programy lekowe i chemioterapię.

To już trzeci projekt wykazu leków refundowanych, który publikuje na swoich stronach Ministerstwo Zdrowia. Wiele wskazuje na to, że jest to ostateczna wersja listy leków, które będą refundowane od 1 stycznia 2019 roku. Niemniej Ministerstwo Zdrowia prosi o zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia w wersji elektronicznej na adres e-mail: wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 27.12.2018 r. do godz. 9.00 (czwartek).

Do pobrania projekt wykazu leków refundowanych z 21 grudnia:

Podobnie jak w poprzednim projekcie wykazu leków refundowanych swoją urzędową cenę zbytu zmienia łącznie 2382 leki. W zdecydowanej większości są to zmiany ceny w obrębie kilku groszy. Dla 68 produktów leczniczych obniżka ceny jest większa niż 10 zł. Pacjentów czeka też podwyżka ceny blisko tysiąca leków. Najwięcej będą musieli dopłacić z Accofil (7 amp.-strz.) bo aż 31,48 zł. O dokładnie 18,62 zł droższy będzie dla pacjenta również Zolafren 10 mg po 90 tabl.

Czytaj także:  Pilne! Nowy projekt wykazu leków refundowanych

Z projektu wynika też, że refundację straci kilkadziesiąt leków. W większości przypadków skrócenia decyzji o objęciu refundacją lub braku kontynuacji refundacji wiążą się konkretnymi kodami EAN. W wielu przypadkach ten sam lek znajduje się w wykazie leków refundowanych pod nowym kodem EAN (!).

Jednocześnie od 1 stycznia 2019 roku refundację mają stracić takie leki jak Zetamax, Trombex, Ramve czy Tamsulek.

Wcześniejsze projekty

Pierwszy projekt wykazu leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę 12 grudnia. Jego kształt wywołał wiele kontrowersji wśród aptekarzy. Wynikało z niego bowiem, że od 1 stycznia refundację stracą takie leki jak Amlozek, Pulmicort, CellCept, Kalipoz czy Zocor (czytaj więcej: WAŻNE: Jest projekt nowego wykazu leków refundowanych).

W czwartek popołudniu Ministerstwo Zdrowia usunęło jednak projekt ze swoich stron. Resort poinformował pojawiły się w nim błąd algorytmu obliczającego (czytaj więcej: Falstart Ministerstwa Zdrowia. Projekt listy leków refundowanych do poprawki…). W piątek wieczorem Ministerstwo ponownie umieściło na swoich stronach projekt wykazu leków refundowanych. Tym razem jego kształt wywołał mniej kontrowersji. Wszystkie leki, które w poprzednim projekcie traciły refundację od 1 stycznia, tym razem jednak znalazły się w gronie leków zniżkowych (czytaj więcej: Pilne! Nowy projekt wykazu leków refundowanych).

Czytaj także:  W piątek Minister Zdrowia będzie tłumaczył posiedzenie w hotelu Narvil…

W poniedziałkowym wydaniu Gazety Wyborczej pojawił się artykuł pt. „Lista leków na życzenie” Judyty Watoły sugerujący, że Adamed wpływał na decyzje Ministerstwa Zdrowia (czytaj więcej: Ministerstwo Zdrowia zmieniło projekt wykazu leków refundowanych po interwencji Adamedu?). Resort zdementował nieprawdziwe informacje, które znalazły się w artykule. Jednocześnie zapewnił też, że proces przygotowywania i podejmowania decyzji refundacyjnych jest pod ścisłym nadzorem odpowiednich organów państwa (m.in. CBA). Pilnują one przestrzegania prawa oraz interesu publicznego (czytaj więcej: Dlaczego nowy projekt wykazu leków refundowanych zawiera 39 nowych pozycji? Resort zdrowia wyjaśnia…).

Stanowisko w sprawie zarzutów Gazety Wyborczej wydał również Adamed. Niezwłocznie po zapoznaniu się z materiałem przesłał do redakcji wniosek o sprostowanie nieprawdziwych informacji.

– Zawarte w treści artykułu nieprawdziwe informacje godzą w dobre imię firmy Adamed oraz Pani Małgorzaty Adamkiewicz. Firma Adamed od lat przełamuje monopol zagranicznych koncernów udostępniając polskim pacjentom nowoczesne produkty po przystępnych cenach – czytamy w stanowisku Adamedu (czytaj więcej: Adamed odpowiada na zarzuty z artykułu Wyborczej).

Źródło: ŁW/MZ

Czytaj także:  Posiedzenie Komisji Zdrowia nie odbędzie się?

Artykuł Kolejny projekt wykazu leków refundowanych. Czy to już ostateczna wersja? pochodzi z serwisu mgr.farm.

Kolejny projekt wykazu leków refundowanych. Czy to już ostateczna wersja?

czas czytania: 3 min