Bez kategorii

Jak pomóc pacjentom ze zgagą?

Pracując w aptece, często spotykamy się z pacjentami, którzy proszą o pomoc w doborze odpowiednich preparatów łagodzących objawy zgagi. Do wyboru jest wiele leków zwłaszcza OTC. Co powinniśmy doradzić w takiej sytuacji? Co należy zalecić pacjentowi, by skutecznie uporał się ze zgagą oraz kiedy należy skierować Go na konsultacje z lekarzem? 

(fot. shutterstock)

Zgaga – czym właściwie jest?

W skrócie zgaga to uczucie palenia i pieczenia w dołku podsercowym, za mostkiem, czasami dochodzące nawet aż do gardła, kwaśny posmak w gardle, trudności w przełykaniu, potrzeba odbijania czy mdłości. Zdarza się, że jest mylona z objawami niedokrwienia serca. Objawy zgagi związane są zwykle z posiłkiem, bądź schylaniem się, odczuwalne są także w nocy. Powodem wystąpienia dolegliwości jest najczęściej cofanie się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Kwas posiadającym niskie pH działa drażniąco na nabłonek przełyku, który nie jest dostosowany do kontaktu z substancjami o działaniu drażniącym.  Ponadto zgaga  jest często odczuwalna u kobiet w zaawansowanej ciąży, co związane jest z naciskiem na żołądek rosnącego płodu. Jeżeli objaw występuje sporadycznie, zwłaszcza u osób młodych nie zaleca się przeprowadzenia badania endoskopowego. W innych przypadkach wskazane jest sprawdzenie stopnia zmian śluzówki oraz w celu wykluczenia innych schorzeń albowiem zgaga jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby refluksowej przełyku.

Zgaga – jak jej zapobiec?

Przy zmaganiach ze zgagą pomocna będzie zmiana trybu życia, eliminująca produkty wysokotłuszczowe, kawę, czekoladę, alkohol, unikanie szybkiego spożywania posiłków oraz wyłączenie z diety środków stymulujących wydzielanie śliny takich jak guma do żucia czy np. landrynki. Zaleca się również spożywania ostatniego posiłku na 3-4 godziny przed Będzie mniej aptek. Te które pozostaną na rynku, zwiększą obroty snem, picie dużej ilości wody, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego zaraz po jedzeniu.  Dodatkowo wspomóc może redukcja masy ciała a także zaprzestanie palenia papierosów.

Grupy leków na zgagę dostępne w aptece

Spośród leków bez recepty, które mogą przeciwdziałać zgadze, należy wymienić tak zwane alkalia, dostępne w postaci mleczka lub tabletek do ssania. Zawierają one sole aluminium, magnezu, wapnia, sodu i potasu, które neutralizują produkowany w żołądku kwas solny.  Sole potasu i sodu są dobrze rozpuszczalne dzięki czemu działają szybko lecz krótko. Sole glinu, magnezu czy wapnia są słabiej rozpuszczalne co skutkuje wolniejszym działaniem lecz efekt terapeutyczny utrzymuje się znacznie dłużej. Na rynku dostępne są preparaty, w których znajdują się połączenia dwóch lub większej ilości substancji alkalizujących w celu zapewnienia szybkiego początku działania oraz działania przedłużonego.

Kolejną propozycją zwalczania zgagi jest zastosowanie preparatów zawierających alginiany (sodowy, wapniowy) np. Gealcid. W kontakcie z kwasem żołądkowych wytrącają się, tworząc gąbczastą matrycę unoszącą się na powierzchni treści żołądkowej. Ich zaletą jest możliwość stosowania również Porozumienie pomiędzy GIF, a Komendantem Głównym Policji przez kobiety w ciąży, gdyż preparaty nie wywołują skutków ubocznych ani nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. Ponadto dostępne są także leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, takie jak antagoniści receptora H2 (np. ranitydyna, famotydyna) lub antagoniści pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol). Ich stosowanie powinno być ograniczone w czasie oraz nie można podawać ich kobietom w ciąży. W razie uporczywego nawracania zgagi, jak również Klasa Mistrzowska Farmacji Onkologicznej pojawienia się objawów niepokojących, takich jak utrata masy ciała, niedokrwistość, ból w nadbrzuszu, również w nocy, brak apetytu, trudności z połykaniem pokarmów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Rutter P. Opieka farmaceutyczna, Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, 2009, Wrocław
  2. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga (dostęp 17.09.2020)
  3. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/62381,jak-zapobiegac-zgadze-jakie-leki-bez-recepty-moge-bezpiecznie-zazywac (dostęp 17.09.2020)
  4. https://www.rennie.pl/zgaga/przyczyny-i-objawy/ (dostęp 17.09.2020)
  5. https://www.rennie.pl/zgaga/leczenie/ (dostęp 17.09.2020)
Czytaj także:  Marcin Czech odchodzi z Ministerstwa Zdrowia

Jak pomóc pacjentom ze zgagą?

czas czytania: 3 min