Bez kategorii

Izba ostrzega przed receptami na Oxydolor. Perfekcyjnie podrobione…

Jedna z aptek w Częstochowie miała nieszczęście zrealizować fałszywe recepty na lek Oxydolor. Częstochowska Izba Aptekarska informuje, że nic nie wskazywało na fałszerstwo, a o tym, ze recepty były podrobione, apteka dowiedziała się dopiero w czasie weryfikacji raportu XML.

– Otrzymaliśmy informację, że jedna z częstochowskich aptek zrealizowała sfałszowane recepty narkotyczne. Recepty były prawidłowo wydrukowane, posiadały wszystkie niezbędne dane, także kod recepty. Wystawione były przez istniejącego lekarza, ale nigdy nie pracującego w tej przychodni, która jakoby posiadała wspomniane recepty. Podobnie realny był pacjent, choć jak się okazało później, jego adres był nieprawdziwy – informuje Częstochowska Izba Aptekarska.

Izba apeluje do wszystkich farmaceutów o wzmożoną uwagę w czasie realizacji recept na środki odurzające i psychotropowe, szczególnie od nieznanych pacjentów Kwasy omega-3 nieskuteczne w profilaktyce chorób układu krwionośnego , czy wystawionych w odległych miejscowościach lub realizowanych w weekendy, święta i w czasie dyżurów. W razie wątpliwości co do legalności i autentyczności recepty farmaceuta ma prawo odmówić jej realizacji. Może Distinctio delectus aut eum eius excepturi też próbować skontaktować się z lekarzem lub przychodnią w celu potwierdzenia ordynacji lekarskiej.

Czytaj także:  Nie da się kupić leku Prolia na e-receptę? Ministrowie o problemie…

– NFZ oferuje możliwość sprawdzenia, czy dany kod recepty został rzeczywiście wydany jakiemuś świadczeniodawcy. Służy temu funkcja Sprawdzanie poprawności recept, zlokalizowana w Portalu Świadczeniodawcy w sekcji obsługującej przesyłki refundacyjne z aptek – pisze Częstochowska Izba Aptekarska.

Aby skorzystać tego narzędzia należy się zalogować do Portalu, wybrać tę funkcję, a następnie wczytać skanerem kod recepty w okienku. Komunikat recepta wydana oznacza, że podany unikalny numer recepty został przydzielony konkretnemu lekarzowi w konkretnej przychodni (gabinecie, poradni itp.), każdy inny oznacza wysokie prawdopodobieństwo podrobienia recepty.

Źródło: ŁW/czestochowa.oia.org.pl

Izba ostrzega przed receptami na Oxydolor. Perfekcyjnie podrobione…

czas czytania: 2 min