Bez kategorii

III Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej

Już w pierwszych tygodniach wiosny odbędzie się niezwykle ważne wydarzenie. Wszystko za sprawą III Ogólnopolskiego Konkursu Opieki Farmaceutycznej Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, który odbędzie się od 29 do 31 marca w Lublinie. W tym czasie Kozi Gród będzie miejscem, gdzie ponad 130 studentów z całej Polski poszerzy swoje wiadomości z zakresu farmakoterapii chorób układu pokarmowego, aby stać się jeszcze lepszymi specjalistami świadczącymi profesjonalną i kompleksową opiekę nad pacjentem.

Tematem przewodnim wydarzenia będzie „Gastroenterologia w praktyce zawodowej farmaceuty”, zaś część konferencyjna skupi się na „Bezpiecznej farmakoterapii schorzeń układu pokarmowego”. Całość zostanie uzupełniona przez Ogólnopolski Konkurs Receptury Aptecznej, podczas którego studenci z całej Polski będą zmagać się w wykonaniu leku recepturowego zgodnie z zasadą lege artis.

Idea opieki farmaceutycznej jest szczególnie bliska Polskiemu Towarzystwu Studentów Farmacji, które swoimi działaniami dąży do podniesienia prestiżu zawodu farmaceuty, jak również Wietnamka próbowała przemycić leki do Polski stara się ciągle rozwijać umiejętności i kompetencje swoich członków. Wszystko po to, aby zmieniać oblicze polskiej farmacji oraz zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom. Praca w zawodzie farmaceuty wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy, dlatego na część wykładową zaproszeni są wszyscy zainteresowani. Rejestracja wolnych słuchaczy będzie trwała w dniach od 11.03 do 24.03, a udział w części wykładowej jest całkowicie bezpłatny. Będzie to idealna okazja do uzupełnienia wiadomości nabytych podczas Laborum similique et sunt officia quae consequatur studiów oraz do uzyskania sześciu punktów edukacyjnych. 30 marca prelekcje wygłoszą:

  • dr n. farm. Agnieszka Kowalczyk z wykładem: „Rola farmaceuty w terapii chorób układu pokarmowego”,
  • dr hab. n. med. Hanna Karakuła-Juchnowicz z wykładem: „Psychobiotyki i oś jelita-mikrobiota-mózg kluczem do zrozumienia i terapii depresji”,
  • mgr farm. Anna Wyrwas z wykładem: „Najczęściej spotykane interakcje leków gastroenterologicznych w praktyce zawodowej farmaceuty”.

Najzdolniejsi studenci sprawdzą również swoje umiejętności w Ogólnopolskim Konkursie Opieki Farmaceutycznej, podczas którego będą mieli za zadanie przeanalizować złożone przypadki, skomplikowane interakcje oraz problemy lekowe. Co więcej, po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu Konkursu przeprowadzą publiczną konsultację z pacjentem-aktorem. Starania uczestników oceni starannie dobrana Komisja Konkursowa, która wyłoni zwycięzców.

Czytaj także:  Branża farmaceutyczna wydała ponad miliard zł na reklamę w I kwartale

W tym samym czasie na Katedrze i Zakładzie Farmacji Stosowanej odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Receptury Aptecznej, gdzie przyszli farmaceuci zmierzą się w wykonaniu leku recepturowego. Precyzja, dokładność oraz staranność będzie odpowiednio punktowana i oceniana przez pracowników, jak również magistra praktykującego w aptece ogólnodostępnej.

 

Po części wykładowej odbędą się różnorodne warsztaty rozwijające nie tylko umiejętności, ale także poszerzające horyzonty. Studenci będą mieli Wielka Brytania – po kolejną receptę do farmaceuty okazję dowiedzieć się między innymi: na czym polega praca biegłego sądowego, co to jest apiterapia, jak wyglądają badania prowadzone przy udziale zwierząt laboratoryjnych w Ośrodku Medycyny Doświadczalnej, czy też zagłębią się w suplementację i żywienie w chorobie Hashimoto.

Wydarzenie uświetni uroczysta gala, imprezy towarzyszące, zwiedzanie miasta i wiele innych atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Integracja środowiska farmaceutycznego na etapie studiów jest bardzo ważnym aspektem w tworzeniu jedności i wypracowywaniu wspólnego głosu środowiska farmaceutycznego. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji wierzy, że takimi inicjatywami wspiera polską farmację oraz przyczynia się do podnoszenia kompetencji i prestiżu zawodu farmaceuty.

Czytaj także:  Z blistrów po lekach odzyskają aluminium

Szczegółowe informacje na temat III OKOFu można znaleźć na stronie internetowej: http://ptsf.pl/okof oraz na portalu Facebook: https://www.facebook.com/ptsf.okof/.

 

Artykuł III Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej pochodzi z serwisu mgr.farm.

III Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej

czas czytania: 3 min