Bez kategorii

Farmacja w Opolu: prawie 80 chętnych na 40 miejsc

Trwa rekrutacja na studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Opolskim. Jak informuje rzecznik prasowy uczelni, zainteresowanie nowym kierunkiem jest duże. Na jedno miejsce przypada dwóch chętnych. Rekrutacja kończy się 15 września.

2 sierpnia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał decyzję nadającą Uniwersytetowi Opolskiemu uprawnienie do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunki „farmacja”. Uczelnia błyskawicznie uruchomiła rekrutację, która ruszyła 5 sierpnia i potrwa do 15 września. Uniwersytet Opolski o uruchomienie nowego kierunku ubiegał się ponad rok. Wspierała go w tym Opolska Okręgowa Izba Aptekarska (czytaj również: W Opolu startują studia farmaceutyczne. Ministerstwo wydało zgodę…).

Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego zdradził, że zainteresowanych studiowaniem farmacji Prokuratura bada związek pomyłki w aptece ze śmiercią kobiety w Opolu jest już 80 osób Quis aperiam est quidem reprehenderit velit in . Przyjętych zostanie tylko 40.

– Rekrutacja na farmację pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku – mówił Maciej Kochański w Radio Opole.

Farmacja w Opolu lekiem na braki kadrowe aptek

Władze Uniwersytetu wskazują, że obok chęci rozwijania uczelni powodem podjęcia starań o otwarcie nowego kierunku, był brak farmaceutów w regionie. Prof. Piotr Paweł Wieczorek, dziekan wydziału chemii Uniwersytetu Opolskiego przekonywał, że region opolski jest regionem, w którym jest najmniej farmaceutów. Na jednego farmaceutę przypada w nim ponad 1800 mieszkańców, podczas gdy średnia krajowa to około 1000 (czytaj więcej: W opolskim brakuje farmaceutów. Dlatego uruchomiono studia…).

Czytaj także:  Uchwała przepchnięta bez konsultacji z aptekarzami

– Możliwość studiowania bezpłatnie u nas na uczelni jest olbrzymią korzyścią i stąd wiele osób chętnych, które pomimo tego, że być może składały dokumenty na innej uczelni, jak tylko dowiedziały się, że jest możliwość studiowania u nas w Opolu, zdecydowały się podjąć naukę na tych studiach. Wydaje mi się, że duży wpływ ma na to także sam Wydział Chemii, który w całej Polsce ma wysoką pozycję – przekonywał Maciej Kochański w Radio Opole.

Uniwersytet Opolski to druga już uczelnia, która w ciągu kilku ostatnich lat uruchomiła kierunek studiów „farmacja”. W 2017 roku podobną decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskał Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Została ona wydana dopiero pod koniec września, dlatego rekrutacja mogła ruszyć dopiero w następnym roku. W rezultacie pierwsi studenci farmacji Do połowy marca trzeba złożyć sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęli naukę w 2018 roku.

Obecnie w Polsce można studiach farmację już na 12 uczelniach (czytaj więcej: Gdzie studiować farmację? Lista Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce).

Źródło: ŁW/Radio Opole

Czytaj także:  Usuwanie leków ze ścieków – nowa metoda w Estonii

Farmacja w Opolu: prawie 80 chętnych na 40 miejsc

czas czytania: 2 min