Bez kategorii

Farmacja kliniczna- mrzonki czy rzeczywistość?

Okiem praktyka

Farmacja kliniczna to dla wielu polskich farmaceutów sfera mrzonek i niespełnionych obietnic. Choć brak jest regulacji prawnych dotyczących obecności farmaceuty klinicznego na szpitalnym oddziale, grono farmaceutów nie poddaje się i walczy o optymalizację farmakoterapii pacjentów. Swoimi doświadczeniami w tym temacie podzielili się ze studentami :

  • mgr farm. Anna Stachowiak,
  • mgr farm. Kamila Urbańczyk,
  • mgr farm. Ksenia Czech,
  • mgr farm. Katarzyna Dziewic,
  • mgr farm. Adrian Bryła.

Podczas części konferencyjnej została poruszona istota farmakodynamiki i farmakokinetyki, rola farmaceuty w kształtowaniu szpitalnej polityki antybiotykowej oraz dokonano porównania funkcjonowania szpitali w Polsce ze szpitalami w innych europejskich krajach.

Prelegenci przedstawili również w jaki sposób można już teraz zaangażować się w kliniczne aspekty farmacji.

Debata

Drugą część wydarzenie stanowiła debata, podczas której padły pytania:

  • Czy jest szansa na unormowanie prawne zawodu i jakie ustawy powinny wejść w życie, aby farmaceuta kliniczny mógł efektywnie pracować?
  • Jakie kraje można uznać za wzorzec w świecie farmacji klinicznej?
  • Jak mógłby wyglądać skład zespołu terapeutycznego oraz jaką rolę pełniłby w nim farmaceuta?
Czytaj także:  PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC (POChP) – WYTYCZNE LECZENIA

Prelegenci zwrócili także uwagę na sposób kształcenia i potrzebę położenia większego nacisku na ilość godzin, jaką spędzają studenci farmacji na oddziale podczas swojego toku edukacji. Rozwinęła się również żywa dyskusja na temat różnic i podobieństw między farmacją kliniczną a szpitalną. Uczestnicy byli bardzo ciekawi jaką ścieżkę kariery wybrać po studiach – doktorat czy specjalizację?

Duże zainteresowanie uczestników

Podczas wydarzenia wiele osób dowiedziało się jakie działania 10 znanych leków w nietypowych wskazaniach możne podejmować farmaceuta, aby przyczynić się udoskonalenia opieki nad pacjentem na szpitalnym oddziale.

Duża liczba uczestników oraz żywe zainteresowanie tematem zarówno podczas konferencji, jak i debaty świadczy o tym, że studentom oraz absolwentom farmacji bardzo zależy na możliwości sprawowania opieki farmaceutycznej na oddziale.

 

Z dumą przypominamy, że patronat medialny nad wydarzeniem objęła Ruszają prace nad bezpłatnymi lekami dla kobiet w ciąży. Ministerstwo wciąż milczy… AptekaSzpitalna.pl 🙂

 

Artykuł Farmacja kliniczna- mrzonki czy rzeczywistość? pochodzi z serwisu aptekaszpitalna.pl.

Farmacja kliniczna- mrzonki czy rzeczywistość?

czas czytania: 2 min