Bez kategorii,  Bez kategorii - farmacja.pl,  Mgr.farm - farmacja.pl

Farmaceuci nie mają wątpliwości. Badania pokazały: ten lek jest najlepszy na rzucanie palenia

Okazuje się, że w porównaniu z nikotynową terapią zastępczą (NTZ) Desmoxan nie ma sobie równych. Pokazało to badanie w którym porównano ten lek z czołowymi produktami NTZ, przeprowadzone na grupie ponad pięciu tysięcy farmaceutów i techników farmacji z całej Polski. 96,3 proc. tych pierwszych, i aż 98,1 proc. drugich uważa Desmoxan za najbardziej godny polecenia w walce z nikotynizmem.

Desmoxan to pierwszy lek w formie kapsułek zawierający cytyzynę, który dostępny jest na polskim rynku bez recepty. Polacy chętnie leczą się z nałogu tą substancją: badania pokazały, że od 2005 r. za pomocą cytyzyny leczyło się 2,6 mln ludzi, czyli ok. 30 proc. wszystkich palaczy [1].

Ale na rynku dostępne są też inne formy terapii wykorzystywane w walce z nałogiem, które zawierają inna substancję – nikotynę. Produkty te mają różne formy: od plastrów czy inhalatorów po gumy do żucia. To tzw. nikotynowa terapia zastępcza, której maksymalny czas stosowania w niektórych przypadkach to nawet 12 miesięcy. Ze względu na konieczność długotrwałego stosowania może  wiązać się z wysokimi kosztami.

Badania przeprowadzone przez firmę Aflofarm Farmacja Polska na grupie złożonej z ponad pięciu tysięcy farmaceutów pracujących w aptekach w całej Polsce pokazały, że zdają oni sobie sprawę z wad i zalet stosowania NTZ. Uczestnicy badania przekonali W Głuchołazach od stycznia nie będzie dyżurów aptek się też, że koszt terapii Desmoxanem jest zdecydowanie niższy od nikotynowej terapii zastępczej.

Skutecznie, tanio i w krótkim czasie

Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że opieka farmaceutyczna  odgrywa coraz większą rolę w codziennych kontaktach na linii farmaceuta pacjent. Projektując badanie postanowiliśmy zatem zapytać farmaceutów i techników farmacji o to, co polecają pacjentom chcącym rozstać się z nałogiem nikotynowym – mówi Jacek Furman, prezes firmy Aflofarm Farmacja Polska, producenta Desmoxanu, który słynie z osobistej walki z uzależnieniem od nikotyny.

Czytaj także:  Okradała aptekę, w której pracowała. Wyniosła produkty za ponad 20 000 zł…

96,3 proc. badanych z tytułem magistra farmacji i niemal wszyscy (98,1 proc.) technicy [2] uważają Desmoxan za najbardziej godny polecenia. Poproszeni o uzasadnienie swojej decyzji wskazywali z reguły na niski koszt terapii, który w przypadku tego leku ogranicza się jedynie do kosztu zakupu jednego opakowania Desmoxanu. Wystarcza ono bowiem na przeprowadzenie pełnej kuracji. Dla porównania, najtańsza prezentowana przykładowa forma terapii NTZ z wykorzystaniem środka zawierającego nikotynę w formie plastrów to koszt niemal dziesięciokrotnie wyższy, oscylujący na poziomie średnio 624,62 zł [3]. Jeszcze droższe są gumy czy tabletki, w przypadku których koszt przykładowej terapii to niemal tysiąc złotych.

Wykres przedstawia przyjęte w ramach badania założenia dotyczące okresów stosowania różnych produktów leczniczych wykorzystywanych w walce z nikotynizmem. Założenia opracowane na podstawie ChPL produktów uwzględnionych w badaniu.

Farmaceuci zapytani o korzyści ze stosowania Desmoxanu wskazywali również na fakt, że terapia cytyzyną trwa krócej niż NTZ.

Wśród częstych powodów, dla których farmaceuci polecają Desmoxan osobom walczącym z nałogiem nikotynowym jest także duża KOWAL: Aplikacja dla aptek szpitalnych i ogólnodostępnych skuteczność tego środka. Niektórzy z badanych przyznawali, że przekonali się o niej osobiście lub obserwowali terapię u swoich najbliższych. Jej sukces uznawali często to za najlepszy dowód na skuteczność Desmoxanu.

Jeden z badanych skomentował: – Mam długoletnie doświadczenie dotyczące skuteczności Desmoxanu. Bardzo często przychodzą do nas pacjenci i informują, że skutecznie  pozbyli się nałogu palacza i teraz czują się wyśmienicie.

Przekonaj się sam

Badanie środków stosowanych w walce z nikotynizmem poszerzone było o narzędzie, które zostało zaprojektowane w taki sposób, by farmaceuci sami mogli porównywać koszty poszczególnych rodzajów terapii. Uwzględniono przy tym zalecany sposób dawkowania poszczególnych produktów i rozmiar opakowań, a następnie skorelowano to z ich cenami. W razie wątpliwości farmaceuci mogli samodzielnie zapoznać się z ChPL, modyfikować dawki i długość trwania terapii środkiem, który wybrali. Mogli zaprojektować przebieg terapii w sposób, który uważają za najskuteczniejszy i najrozsądniejszy, trzymając się jednocześnie zaleceń. Pozwoliło to im przekonać się samodzielnie, jak bardzo różnią się między sobą koszty pełnej terapii różnymi farmaceutykami. Zdecydowanie najkorzystniej na tle innych rodzajów leczenia wypadły kapsułki z cytyzyną.

Czytaj także:  Probiotyki dla dzieci – czy tylko przy antybiotyku?

Wykres przedstawia koszty kuracji na podstawie przyjętych w ramach badania założeń dotyczących okresów stosowania różnych produktów leczniczych stosowanych w walce z nikotynizmem oraz ich średniej ceny jednostkowej za okres styczeń – sierpień 2018 (wg. PEX Pharma Sequence). Założenia dot. okresów stosowania opracowane na podstawie ChPL produktów uwzględnionych w badaniu.

Bezcenna opinia farmaceutów

Zdanie farmaceutów co do tego, jaką formę terapii uzależnienia od nikotyny zalecają swoim pacjentom, ma dla nas bardzo duże znaczenie. To oni mają bezpośredni kontakt z pacjentami i Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept ich opinia odgrywa w terapii nikotynizmu bardzo istotną rolę. Dlatego zaprojektowaliśmy badanie, które pozwoliło im szeroko wypowiedzieć się na ten temat. Jesteśmy zaskoczeni definitywną przewagą Desmoxanu nad innymi formami terapii nikotynizmu i jednocześnie bardzo cieszy nas ten wynik. Pokazuje on, że nasze starania włożone w stworzenie tak skutecznego środka w walce z nałogiem  przyniosły efekty – komentuje wyniki badania Jacek Furman, prezes Aflofarmu. I dodaje, że badanie było strzałem w dziesiątkę. – Od przedstawicieli, którzy zajmowali się kolportażem informacji o prowadzonym przez nas badaniu, otrzymywaliśmy relacje o bardzo pozytywnym przyjęciu tej inicjatywy. Część farmaceutów dopytywała czy przewidujemy więcej takich działań w przyszłości.

Do udziału w badaniu firma zaprosiła współpracujące apteki i farmaceutów zarejestrowanych w programie partnerskim Aflofarm Plus.

Czytaj także:  Tajemniczy pacjent w aptece

Literatura:

  1. Tutka, Wahl, Dąbrowa, Błażej, Cytisine as an effective treatment for nicotine addiction in Poland: 50 years of experience.
  2. Dane na dzień 12.12.2018 r.
  3. Przy założeniu następującego dawkowania: Niquitin Przezroczysty 21 mg/24 godz. 7 szt. przez 6 tyg. (cena za opakowanie jednostkowe: 59,92 PLN), następnie Niquitin Przezroczysty 14 mg/24 godz. 7 szt. przez 2 tyg. (cena za opakowanie jednostkowe: 66,73 PLN), a następnie Niquitin Przezroczysty 7 mg/24 godz. 7 szt. przez 2 tyg. (cena za opakowanie jednostkowe: 65,82) według PEX Parma Sequence; średnia cena za okres od stycznia do sierpnia 2018.

Opisywane badanie dotyczyło porównania terapii Desmoxanem z 15 produktami o najwyższej sprzedaży ilościowej wg. PEX Pharma Sequence w okresie od stycznia do sierpnia 2018 oraz Niquitin Przezroczysty Syst.Transderm. plast. 7 Mg/24h (36 Mg) 7 Szt. Glaxosmithkline Consumer Healthcare Sp. z o. o.

Źródło: materiały prasowe

Artykuł Farmaceuci nie mają wątpliwości. Badania pokazały: ten lek jest najlepszy na rzucanie palenia pochodzi z serwisu mgr.farm.

Artykuł Farmaceuci nie mają wątpliwości. Badania pokazały: ten lek jest najlepszy na rzucanie palenia pochodzi z serwisu Farmacja.pl.

Farmaceuci nie mają wątpliwości. Badania pokazały: ten lek jest najlepszy na rzucanie palenia

czas czytania: 6 min