Bez kategorii

Dolnośląska WIF odwołana ze stanowiska. W tle zamknięcie apteki homeopatycznej…

Z dniem 30 kwietnia 2019 r. ze stanowiska Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego została odwołana mgr farm. Urszula Sławińska-Zagórska. Wojewoda Dolnośląski przychylił się tym sposobem do wniosku Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Jaka była przyczyna odwołania?

Jak wynika z informacji udzielonej redakcji MGR.FARM przez Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego, Urszulę Sławińską-Zagórską  odwołano ze stanowiska Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z dniem 30 kwietnia 2019 r.. Decyzję tę podjęto na podstawie art. 113 ust. 1 w związku z ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, tj. na wniosek Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Aktualnie działalnością Wojewódzkiego Inspektoratu we Wrocławiu kieruje Zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego – Mariusz Kozłowski. Konkurs na stanowisko Dolnośląskiego WIF zostanie ogłoszony w możliwie najszybszym terminie. Informacja na ten temat zostanie przekazana wkrótce do publicznej wiadomości (czytaj więcej: Inspekcja farmaceutyczna we wrocławskiej Prokuraturze i „odwrócony łańcuch dystrybucji”).

Wojewoda Dolnośląski odwołał mgr farm. Urszulę Sławińską-Zagórską po kilkunastu latach piastowania przez nią tego stanowiska, na wniosek Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Zapytaliśmy rzecznika prasowego GIF – Michała Trybusza – o przyczynę takiej decyzji.

– Zgodnie z art. 115, ust. 1, pkt 2 ustawy Prawo Farmaceutyczne, Główny Inspektor Farmaceutyczny koordynuje i kontroluje wykonywanie zadań przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Mając powyższe na względzie sformułowany został wniosek do Wojewody Dolnośląskiego. Główny Inspektor Farmaceutyczny nie będzie odnosił się do szczegółów zawartych we wniosku – odpisał nam Michał Trybusz.

Czytaj także:  Porozumienie pomiędzy GIF, a Komendantem Głównym Policji

Konsekwencja zamknięcia apteki homeopatycznej?

Od kilku dni zakulisowo mówi się jednak o tym, że przyczyną odwołania Urszuli Sławińskiej-Zagórskiej jest jedna z jej ostatnich decyzji. A chodzi o cofnięcie zezwolenia aptece homeopatycznej „Pod Wagą” w Sycowie. Decyzja ta odbiła się szerokim echem w mediach ogólnopolskich. W obronie apteki stanął m.in. poseł Kukiz’15 – Paweł Skutecki.

Prowadzona przez Andrzeja Jelinowskiego apteka znana jest w całej Polsce przede wszystkim z wykonywania własnych leków homeopatycznych. W swoje preparaty zaopatrywała ona również przez wiele lat inne apteki. We wrześniu ubiegłego roku Jelinowski poinformował DWIF o dostosowaniu wszystkich umów i procedur związanych z prowadzoną działalnością do wymogów RODO. Dotyczyło to także zaopatrywania innych aptek. Tymczasem 6 marca 2019 roku Inspektorat wszczął postępowanie, a 4 kwietnia wydał decyzję o zamknięciu apteki „Pod Wagą”. Przyczyną miało być naruszenie zakazu sprzedaży produktów leczniczych do innej apteki (czytaj więcej: Znana apteka zamknięta za sprzedaż homeopatii? Prawda jest inna…).

Jako pierwsi sprawę nagłośnili zwolennicy homeopatii i klienci apteki, którzy opublikowali w mediach społecznościowych apel. Nawoływali w nim do telefonów i maili do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we Wrocławiu, by odwołał swoją decyzję. Właściciel apteki zapowiedział też  złożenie do GIF odwołania od decyzji WIF we Wrocławiu.

Czytaj także:  Negatywny wizerunek suplementów diety wpłynął na wydatki reklamowe…

Czy odwołanie mgr farm. Urszuli Sławińskiej-Zagórskiej miało zatem związek z cofnięciem zezwolenia aptece „Pod Wagą”? Redakcja MGR.FARM zapytała o to biuro prasowe Wojewody Dolnośląskiego. Odpowiedzi udzieliła nam rzeczniczka prasowa Sylwia Jurgiel:

– Z uzasadnienia wniosku skierowanego w przedmiotowej sprawie do Wojewody Dolnośląskiego nie wynika, aby powodem odwołania było cofnięcie zezwolenia aptece homeopatycznej „Pod Wagą” w Sycowie – stwierdziła rzeczniczka prasowa Wojewody Dolnośląskiego.

Surowa ocena samorządu aptekarskiego

W ostatnich latach Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny był kilkukrotnie krytykowany przez samorząd aptekarski. Farmaceuci zarzucali DWIF małą skuteczność – szczególnie w kontekście egzekwowania zakazu reklamy aptek oraz przepisów antykoncentracyjnych (czytaj więcej: Apteki ukarane za przypinki „Witamy w najtańszej aptece” noszone przez pracowników…).

W latach 2012-2014 Dolnośląska Izba Aptekarska złożyła łącznie 141 wniosków do DWIF, dotyczących łamania zakazu reklamy aptek. Wnioski te każdorazowo odrzucano – także w drugiej instancji przez Głównego Jerzy Zięba o fantazji wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej… Inspektora Farmaceutycznego. W rezultacie Dolnośląska Izba Aptekarska prowadziła batalię z inspekcją w sądach administracyjnych, ostatecznie odnosząc zwycięstwo. W rezultacie w latach 2013-2015 Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał łącznie 124 decyzje dotyczące naruszenia zakazu reklamy aptek (źródło: Stanowisko ORA DIA z dnia 29-09-2016).

Czytaj także:  Boehringer Ingelheim przegrywa proces dotyczący leku Pradaxa

Z kolei w piśmie z 2016 roku, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, zarzucała DWIF niską skuteczność w przestrzeganiu przepisów antykoncentracyjnych na rynku aptecznym. W latach 2014-2016 na terenie województwa dolnośląskiego prowadzono tylko jedno postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenia apteki na skutek przekroczenia limitu 1 procenta. W tym czasie w innych województwach prowadzono znacznie więcej tego III Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej typu postępowań (opolskie – 19, pomorskie – 26, śląsk – 16, łódzkie – 5) (źródło: Odpowiedź Prezes NRA ws. rezolucji ORA DIA).

Urszula Sławińska-Zagórska odnosiła się później do tych zarzutów, oskarżając NIA o manipulowanie danymi i przedstawianie nieprawdziwego obrazu działalności DWIF. Wskazywała m.in., że kontrole przeprowadzone w 2014 r. i w 2015 r. przez Najwyższą Prokuratura bada związek pomyłki w aptece ze śmiercią kobiety Izbę Kontroli i Głównego Inspektora Farmaceutycznego zakończyły się pozytywną oceną realizacji zadań dolnośląskiej inspekcji (źródło: Informacja dotycząca działalności Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego).

Źródło: ŁW/MGR.FARM

Dolnośląska WIF odwołana ze stanowiska. W tle zamknięcie apteki homeopatycznej…

czas czytania: 4 min