Bez kategorii

Decyduj sam – pacjentka z cukrzycą

Do apteki przyszła pani Julia, która od dłuższego czasu realizuje u Ciebie recepty. Ostatnio była rzadkim gościem, gdyż starała się nie wychodzić z domu bez ważnej potrzeby. Poważnie potraktowała zalecenia związane z epidemią. Rodzina zrobiła dla pani Julii zapas leków.

fot. shutterstock

Przyszła dzisiaj do Ciebie z prośbą o pomoc, gdyż ma utrudniony kontakt z lekarzem POZ. Pani Julia narzeka na gorsze samopoczucie, jest osłabiona, ma problemy ze wzrokiem (widzi nieostro). Na dodatek skończyły jej się paski do glukometru. W związku z tym zapraszasz panią Julię na przegląd lekowy.

 

Płećkobieta
Wiek69 lat
Wzrost155
Waga67 kg
ChorobyNadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia
Cukrzyca typu 2

 

Leki 

LekDawkowanie
Noliprel Forte (5 mg peryndoprylu z argininą, 1,25 mg indapamidu)1-0-0
Amlozek 5 mg (amlodypina)0-0-1
Zahron 10 mg (rosuwastatyna)0-0-1
Forxiga 10 mg (dapagliflozyna)1-0-0
Siofor 850 mg (metformina)1-1-1
Glibetic 2 mg (glimepiryd)1-0-0

Wywiad:

Pani Julia od 15 lat leczy się na nadciśnienie tętnicze, a od 10 lat na cukrzycę typu 2. Ciśnienie tętnicze utrzymuje się w normie i kardiolog jest zadowolony z wyników leczenia. W związku z tym od kilku lat lekarz nie zmieniał leków.

Czytaj także:  Przeziębienie i choroby przewlekłe – przegląd lekowy 46

W przypadku cukrzycy był problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu glikemii. Rok temu lekarz wprowadził dapagliflozynę (Forxiga). Nie przyniosło to spodziewanego efektu, więc po miesiącu zalecił glimepiryd. Od tego czasu glikemia pani Julii uległa poprawie i diabetolog był zadowolony z efektów terapii.

Jednak od tygodnia pani Julia czuje się osłabiona. Często czuje głód, ma problem z ostrością widzenia i czasem czuje mrowienie wokół ust. Niestety skończyły jej się paski do glukometru i nie miała, jak monitorować glikemii. W związku z tym sprzedajesz jej 5 płynów, którymi nie powinno się popijać leków paczkę pasków i od razu prosisz ją o „zmierzenie cukru”. Okazuje się, że stężenie glukozy we krwi pacjentki to 65 mg/dl. Na szczęście masz w aptece sok owocowy i prosisz chorą o wypicie szklanki.

Po zadaniu dodatkowych pytań dowiadujesz się, że pani Julia od 5 dni stosuje klarytromycynę 500 mg dwa razy dziennie. Stosuje też osłonę w postaci leku enterol.

Na koniec pacjentka prosi Cię o lek zawierający furazydynę. Oczywiście chcesz wiedzieć, dlaczego jest jej potrzebny ten lek. Okazuje się, że 3 miesiące temu pani Julia przeszła infekcję dróg moczowych. Lekarz stwierdził, że takie zakażenia mogą się częściej zdarzać w związku ze stosowaniem leku Forxiga (dapagliflozyna). W obawie przed kolejnymi infekcjami pani Julia na własną ręka zaczęła stosować profilaktycznie furazydynę.

Czytaj także:  Kobieta z podejrzeniem depresji – case study

Twoje zalecenia:

(wybierz jedną z opcji poniżej)

  1. Zalecasz pani Julii regularne kontrolowanie glikemii i kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. Klarytromycyna powinna zostać zmieniona na inny antybiotyk, gdyż wchodzi w interakcję z glimepirydem.
  2. Zalecasz pani Julii regularne kontrolowanie glikemii i odstawienie klarytromycyny. Najprawdopodobniej to ten lek spowodował hipoglikemię. Proponujesz konsultację z lekarzem w celu oceny dalszej antybiotykoterapii. Zalecasz też odstawienie furazydyny, gdyż przewlekłe stosowanie u pani Julii jest przeciwwskazane.
  3. Zalecasz pani Julii regularne kontrolowanie glikemii i kontakt z diabetologiem w celu zmiany leczenia. Ważne jest, żeby w przyszłości nie dochodziło do hipoglikemii i infekcji dróg moczowych.

Decyduj sam – pacjentka z cukrzycą

czas czytania: 3 min