e-recepta - mgr.farm

Czy system e-recepty podoła obsłudze tylu aptek jednocześnie?

Od 1 stycznia w każdej aptece w Polsce będzie można zrealizować e-receptę. Farmaceuci obawiają się jednak czy system będzie działał sprawnie, gdy nagle włączą się do niego tysiące aptek. Swoje obawy mają też pacjenci…

Zgodnie z ustawą od 1 stycznia takie e-recepty będzie można zrealizować w każdej aptece. Aby uzyskać taką możliwość, placówki muszą mieć certyfikat dostępu do platformy P1. Jest on jest niezbędny do tego, aby realizować wszystkie recepty – także te papierowe. Jak podaje trójmiejska Gazeta Wyborcza według danych z 19 grudnia na Pomorzu ma go 76 proc. placówek. Ministerstwo Zdrowia informuje, że kolejne na bieżąco przybywają.

– Nie ma tygodnia, żebyśmy nie odsyłali pacjenta, bo recepta jest niekompletnie wypisana przez lekarza albo po prostu nieczytelna. Dzięki e-receptom takich sytuacji już nie będzie. Obawiamy się tylko, czy system będzie działał sprawnie, bo nagle włączy się do niego tysiące aptek i nie wiadomo, czy temu podoła – mówi Wyborczej kierownik jednej z aptek na gdańskim Przymorzu.

Brak problemu z odczytaniem recepty to nie jedyna korzyść z e-recepty. Cyfrowego dokumentu nie da się zgubić.

Czytaj także:  8 izb aptekarskich czeka na szkolenia z e-recepty

– Nawet jeśli pacjent zgubi papierowy wydruk informacyjny, nie będzie problemu z realizacją elektronicznej recepty. Do minimum zostaje też ograniczona możliwość wydania nieprawidłowego leku. Chory dostanie jasne i zwięzłe informacje dotyczące dawkowania, będą one zawarte w „Informacji o recepcie”. Będzie też możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności otrzymywania odpisu recepty – mówi Krzysztof Jakubiak z Ministerstwa Zdrowia.

Resort zapewnia też, że z e-receptą pacjent nie musi zjawiać się w aptece osobiście. Leki może wykupić dowolna osoba. Jeśli pacjent wyrazi na to zgodę, lekarz będzie miał też dostęp do historii wystawionych wcześniej recept. Dzięki temu będzie znał dawkowania poszczególnych leków.

– Zwiększy to bezpieczeństwo i jakość leczenia, ograniczy ryzyko wypisania leków o niepożądanej interakcji między lekami – mówi Jakubiak.

Obaw farmaceutów jest więcej…

Przypomnijmy, że od 1 stycznia apteki mają nie tylko obowiązek realizacji e-recepty, ale również elektronicznego otaksowania recept papierowych. Dotychczasowy system zastąpi elektroniczny Dokument Realizacji Recepty (DRR). Jego wygenerowanie będzie obowiązkowe nie tylko dla e-recept, ale także „starych” recept papierowych. Co dokładnie powinno znaleźć się w DRR precyzuje najnowsze rozporządzenie w sprawie recept (czytaj więcej: Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept).

Czytaj także:  Prezentacje dla farmaceutów! E-recepta i recepty papierowe po 1 stycznia…

Cześć farmaceutów obawia się, że w związku z nowymi obowiązkami wydłuży się też czas obsługi pacjentów. Aby wykonać DRR pracownik apteki będzie musiał na bieżąco ustalać wszystkie niezbędne do tego dane, których może brakować na recepcie (np. PESEL, dane dotyczące osoby wystawiającej itp.). Wątpliwości aptek budzi także możliwość realizacji każdej pozycji z e-recepty w innej aptece (czytaj więcej: Jeden powód, dla którego apteki znienawidzą e-receptę).

Jednocześnie problemem może okazać się także wystawianie przez lekarzy e-recept z błędnymi kodami EAN. W BLOZ-ie zdarzają się „martwe” konta leków (np. różniące się np. liczbą blistrów w pudełku). W rezultacie jeden preparat (nazwa, dawka, postać, liczba tabletek) może mieć nawet kilka kodów EAN, z czego na ogół nie wszystkie są refundowane. Jeśli lekarz zaznaczy pozycję o nieprawidłowym kodzie EAN na e-recepcie, pacjent nie otrzyma w aptece refundowanego leku. Będzie musiał wrócić (lub zadzwonić) do lekarza, aby ten wygenerował nową e-receptę (czytaj więcej: Dlaczego lekarze i pacjenci znienawidzą e-receptę?).

Źródło: ŁW/Wyborcza

Artykuł Czy system e-recepty podoła obsłudze tylu aptek jednocześnie? pochodzi z serwisu mgr.farm.

Czytaj także:  Litwa: jak sprawdza się tam system e-recept?

Czy system e-recepty podoła obsłudze tylu aptek jednocześnie?

czas czytania: 3 min