Bez kategorii

Bayer zapłaci gigantyczne odszkodowanie chorym na raka

Jak donosi tvp.info, koncern chemiczno-farmaceutyczny Bayer musi zapłacić ponad 2 mld dolarów odszkodowania. Kwota ta należy się małżeństwu, które z powodu środka chwastobójczego firmy zachorowało na raka.

Zgodnie z informacjami tvp.info, Bayer przegrał proces z chorymi małżonkami. Sąd w Kalifornii uznał, że spółka była odpowiedzialna za zachorowanie Alviego i Alberty Pilliodom na ten sam typ raka – chłoniaka nieziarniczego. Rzeczniczka powodów poinformowała, że Bayer ma im wypłacić środki (czytaj więcej: Bayer pozwał Farmacol na 110 mln zł?).

Firma Bayer jest właścicielem przedsiębiorstwa Monsanto. Jest to producent środka chwastobójczego Roundup na bazie glifosatu. Spółka twierdzi, że jej produkt nie jest związany z zachorowaniami na raka.

W zeszłym roku kalifornijski sąd zasądził na rzecz chorego na raka Edwina Hardemana, który również stosował Roundup 289 mln dolarów. Ostatecznie odszkodowanie zmniejszono do 78 mln dolarów. Przedsiębiorstwo odwołało się od wyroku (czytaj więcej: Bayer przeprowadzi audyt w wybranych aptekach).

W 2017 roku Europejska Agencja Chemikaliów podtrzymała, że glifosat silnie uszkadza oczy i jest niebezpieczny dla organizmów wodnych. Jednak obecne badania nie pozwalają sklasyfikować go jako kancerogenu, mutagenu czy związku chemicznego zagrażającego reprodukcji. Dlatego cały czas jest dostępny w sprzedaży w Resztki po strawionych farmaceutach… Europie.

Czytaj także:  Jak będzie wyglądać recepta na medyczne konopie? Pokazujemy wzór!

Źródło: IK/tvp.info

Bayer zapłaci gigantyczne odszkodowanie chorym na raka

czas czytania: 1 min