Bez kategorii

Apteki chciały wesprzeć seniorów i rodziny. Inspektor uznał, że prawo na to nie pozwala…

W Ostrowie Wielkopolskim funkcjonują programy wsparcia dla seniorów i rodzin. Do akcji Senior+ i Karta Rodziny 3+ dołącza coraz więcej Wynagrodzenie dla studenta za staż w aptece? Ministerstwo Zdrowia odpowiada… partnerów. W akcji nie mogą jednak wziąć udziału lokalne apteki. Inspektor Farmaceutyczny uznał bowiem, że stanowiłoby to naruszenie prawa.

Ostrów Wielkopolski zamierza wystąpić z postulatem do rządu i parlamentu o odpowiednią zmianę w zapisach dotyczących zakazu reklamy aptek. Ma to umożliwić wprowadzanie aptek do programów prosenioralnych i prorodzinnych w całym kraju. W Ostrowie działają obecnie programy Senior + i Rodzina 3+. Nieustannie dołączają do nich kolejni partnerzy. Chciało to zrobić też kilka lokalnych aptek, ale okazało się to niemożliwe. Ich właściciele wystąpili z pytaniem do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, czy prawo pozwala aptekom na przystąpienie do takiej inicjatywy.

– Zapytaliśmy o to dlatego, że wtedy nasza apteka byłaby wymieniona na stronie urzędu miasta jako partner tych programów. Mogłoby to być postrzegane jako reklama apteki, a to jest zakazane. Otrzymaliśmy odpowiedź negatywna, że prawo nie pozwala nam na to, aby przyłączyć się do tego programu – mówi Arleta Jaśtak, właścicielka jednej z ostrowskich aptek.

Czytaj także:  #16 Farmaceutyczne Podsumowanie Tygodnia Kopia

W rezultacie podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radny Klubu Przyjazne Miasto i Powiat Mateusz Nycek złożył interpelację w tej sprawie. Zaapelował o zainicjowanie procesu zmiany ogólnopolskiego prawa. Tak, aby posiadacze ostrowskich kart Senior+ i Rodziny Trzy+ mogli korzystać ze zniżek i ulg w aptekach.

– Mimo woli miasta i chęci ostrowskich aptekarzy, apteki nie mogą udzielać zniżek i ulg na leki w ramach miejskich programów społecznych – argumentował radny Nycek.

Karta Dużej Rodziny to za mało?

Rządzący dostrzegli ten problem już dawno. Aktualnie procedowana jest nowelizacja Prawa farmaceutycznego przygotowana przez Ministerstwo Prezentacje dla farmaceutów! E-recepta i recepty papierowe po 1 stycznia… Sprawiedliwości. Znajdują się w niej zapisy, jednoznacznie wskazujące, że udział aptek w Karcie Dużej Rodziny, nie stanowi złamania zakazu reklamy aptek (czytaj więcej: Duże zmiany w prawie farmaceutycznym. Ministerstwo publikuje projekt…). Projekt zmian jest na etapie konsultacji publicznych. Wpływają więc do niego uwagi strony społecznej.

Temat udziału aptek w lokalnych programach wsparcia, a nie tylko rządowej Karcie Dużej Rodziny, podniósł Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Organizacja od lat postuluje o całkowite zniesienie zakazu reklamy aptek. Proponowana w projekcie zmiana jest zdaniem organizacji „zdecydowanie niewystarczająca”. Nie uwzględniono w nim bowiem innych programów prospołecznych (m.in. kart seniora organizowanych przez samorządy terytorialne).

Czytaj także:  #15 Farmaceutyczne Podsumowanie Tygodnia

W ramach konsultacji społecznych PharmaNET złożył własną propozycję zmian w zakazie reklamy aptek, z poszerzonym katalogiem informacji niestanowiących reklamy. Znalazłyby się w nim informacje o honorowanych przez apteki programach ubezpieczeń zdrowotnych, ubezpieczeniach lekowych, programach organizowanych przez Konferencja „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem” odpowiedzią na potrzebę innowacji w zakresie farmakoterapii samorządu terytorialne. Na liście znalazłaby się też Karta Dużej Rodziny. Dozwolone miałoby być również informowanie o opiece farmaceutycznej, możliwości realizowania recept o zleceń elektronicznych czy usługach farmaceutycznych (czytaj więcej: Walka o zakaz reklamy aptek z Kartą Dużej Rodziny w tle…).

Prawnicy o zakazie reklamy i programach wsparcia…

Zarówno samorząd aptekarski, jak i niektórzy prawnicy uważają, że Karta Dużej Rodziny nie stoi w kolizji z zakazem reklamy aptek. O ile apteka nie informuje o tym jaki rabat jest w niej udzielany w ramach udziału w programie, to rodziny wielodzietne mogą realizować w aptekach uprawnienia, przyznane im na mocy ustawy o Karcie Dużej Rodziny (czytaj więcej: Karta Dużej Rodziny nie jest sprzeczna z zakazem reklamy aptek).

Aptekarze sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom w obowiązującym zakazie reklamy aptek. Wskazują oni, że od lat lobbyści konsekwentnie prowadzą akcję, zmierzającą do podważenia zasadności tego przepisu. Udział aptek w Karcie Dużej Rodziny i innych tego typu programach, jest tylko pretekstem do zmian.

Czytaj także:  Należy wprowadzić jednakowe ceny dla wszystkich leków na receptę…

– Troska organizacji lobbystycznych i ich członków, reprezentujących wyłącznie duże sieci aptek, o polskie rodziny to iluzja. Ma przesłonić rzeczywisty cel proponowanej zmiany przepisów dotyczących zakazu reklamy aptek i prawdziwe intencje tych, którzy tę nowelizację inspirowali. Dlatego wnosimy o wycofanie szkodliwej dla polskich aptek i ich pacjentów propozycji zmiany art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne pod pretekstem „umożliwienia honorowania Karty Dużej Rodziny” – pisali niedawno w liście do Premiera (czytaj więcej: Farmaceuci piszą do Premiera. W jakiej sprawie?).

Samorząd aptekarski w ramach konsultacji publicznych, również złożył obszerne uwagi do projektu nowelizacji. Znalazła się wśród nich także alternatywna propozycja jednoznacznego rozwiązania dylematu związanego z Kartą Dużej Rodziny. NIA wskazuje, że zamiast w zakazie reklamy aptek, zmiany należy wprowadzić w ustawie o Karcie Dużej Rodziny.

Źródło: ŁW/wlkp24.info

Artykuł Apteki chciały wesprzeć seniorów i rodziny. Inspektor uznał, że prawo na to nie pozwala… pochodzi z serwisu mgr.farm.

Apteki chciały wesprzeć seniorów i rodziny. Inspektor uznał, że prawo na to nie pozwala…

czas czytania: 4 min