Bez kategorii

Apteka homeopatyczna w Sycowie wznawia działalność

Po blisko dwóch miesiącach unieruchomienia, apteka homeopatyczna "Pod Wagą" w Sycowie, jutro otworzy swoje drzwi dla pacjentów. To efekt postanowienia Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Na początku maja ze stanowiskiem pożegnała się Dolnośląska Wojewódzka Inspektor Farmaceutyczna, która wydała decyzję o zamknięciu apteki.

Poseł Paweł Skutecki (Kukiz’15) poinformował dzisiaj na swoim profilu na Facebooku o ponownym uruchomieniu apteki homeopatycznej w Sycowie. Na dowód przedstawił sms, jaki otrzymał od właściciela apteki – Andrzeja Jelinowskiego.

– Witam, wieści krążą ostatnio szybciej niż myśli. Ok 30 minut wstecz WIF we Wrocławiu zmienił nasz status w Rejestrze Aptek na aktywny – po tygodniu /7 dniach/ od wydania przez GIF POSTANOWIENIA. To jeszcze nie zamknięcie tematu, ale apteka jutro rano otwiera drzwi pacjentom Nie da się kupić leku Prolia na e-receptę? Ministrowie o problemie… . Jeszcze raz dziękuję za wsparcie – napisał właściciel apteki „Pod Wagą” w Sycowie.

Kolejny WIELKI SUKCES nas wszystkich! Dwie godziny temu apteka w Sycowie dostała zielone światło! Pani, wojewódzki…

Opublikowany przez Paweł Skutecki Wtorek, 28 maja 2019

Przypomnijmy, że poseł Paweł Skutecki od samego początku zaangażował się w obronę apteki. W połowie kwietnia na swoim profilu na Facebooku nagłośnił sprawę jej zamknięcia. Bardzo szybko w mediach społecznościowych pojawił się też apel o telefony i maile do Dolnośląskiego WIF, aby cofnął swoją decyzję o zamknięciu apteki. W apelu można było przeczytać, że po ponad 40 latach pracy, 4 kwietnia 2019 roku apteka homeopatyczna „Pod Wagą” w Sycowie, po raz pierwszy została zmuszona do całkowitego zamknięcia swoich drzwi.

Czytaj także:  Pacjent będzie lepiej chroniony podczas badań klinicznych

Dlaczego zamknięto aptekę?

– Przyczyną cofnięcia zezwolenia jest wykonywanie na podstawie recept preparatów homeopatycznych dla aptek zewnętrznych, uznane przez WIF za niezgodne z prawem – pisali wówczas autorzy apelu.

Paweł Skutecki wyjaśniał z kolei, że prowadzona przez Andrzeja Jelinowskiego apteka w swoje preparaty homeopatyczne zaopatrywała również przez wiele lat inne apteki. We wrześniu ubiegłego roku Jelinowski poinformował więc Czy można zamieniać Gliklazyd w tabl. o przedłużonym uwalnianiu na inny gliklazyd w tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu i odwrotnie? DWIF o dostosowaniu wszystkich umów i procedur związanych z prowadzoną działalnością do wymogów RODO. Dotyczyło to także zaopatrywania innych aptek. Tymczasem 6 marca 2019 roku Inspektorat wszczął postępowanie, a 4 kwietnia wydał decyzję o zamknięciu apteki „Pod Wagą”. Przyczyną miało być naruszenie zakazu sprzedaży produktów leczniczych do innej apteki (czytaj więcej: Znana apteka zamknięta za sprzedaż homeopatii? Prawda jest inna…).

Właściciel apteki nie zabierał publicznie głosu w tej sprawie. Paweł Skutecki poinformował jednak, że zamierza on złożyć odwołanie od decyzji do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Odwołanie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego

Na początku maja środowisko farmaceutyczne obiegła zaskakująca informacja o odwołaniu po kilkunastu latach ze stanowiska Dolnośląskiego WIF mgr farm. Urszuli Sławińskiej-Zagórskiej. Informację taką przekazało naszej redakcji Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego. Decyzję tę podjęto na podstawie art. 113 ust. 1 w związku z ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, tj. na wniosek Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Zapytaliśmy więc rzecznika prasowego GIF – Michała Trybusza – o przyczynę takiej decyzji (czytaj więcej: Dolnośląska WIF odwołana ze stanowiska. W tle zamknięcie apteki homeopatycznej…).

Czytaj także:  Trudne złego początki

– Zgodnie z art. 115, ust. 1, pkt 2 ustawy Prawo Farmaceutyczne, Główny Inspektor Farmaceutyczny koordynuje i kontroluje wykonywanie zadań przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Mając powyższe na względzie sformułowany został wniosek do Wojewody Dolnośląskiego. Główny Inspektor Farmaceutyczny nie będzie odnosił się do szczegółów zawartych we wniosku – odpisał nam Michał Trybusz.

W środowisku farmaceutycznym mówiło się, że odwołanie mgr farm. Urszuli Sławińskiej-Zagórskiej miało związek z cofnięciem zezwolenia aptece „Pod Wagą”. Redakcja MGR.FARM zapytała o to biuro prasowe Wojewody Dolnośląskiego. Odpowiedzi udzieliła nam rzeczniczka prasowa Sylwia Jurgiel:

– Z uzasadnienia wniosku skierowanego w przedmiotowej sprawie do Wojewody Dolnośląskiego nie wynika, aby powodem odwołania było cofnięcie zezwolenia aptece homeopatycznej „Pod Wagą” w Sycowie – stwierdziła rzeczniczka prasowa Wojewody Dolnośląskiego.

Właściciel apteki dziękuje za wsparcie

Serwis naszemiasto.pl informując o ponownym otwarciu apteki przekazał podziękowania od jej właściciela.

W imieniu personelu apteki oraz własnym dziękuję wszystkim, którzy nie zwątpili w nas. Dziękuję za każde dobre słowo, za życzliwość w trudnym dla nas czasie – powiedział mgr Andrzej Jelinowski.

Czytaj także:  VIDEO: Sterydy, dopalacze i… leki onkologiczne z garażu

Źródło: ŁW/FB/naszemiasto.pl

Apteka homeopatyczna w Sycowie wznawia działalność

czas czytania: 4 min