Bez kategorii

71-letni farmaceuta skazany na rok więzienia. Sprzedał środek chwastobójczy zamiast leku…

Dwie kobiety udały się do apteki w belgijskim mieście Lennik po siarczan magnezu. Wyczytały, że pomaga on leczyć dolegliwości związane z kamieniami żółciowymi. Okazało się jednak, że 71-letni farmaceuta sprzedał im zamiast tego środek chwastobójczy. Następnego dnia obie kobiety trafiły do szpitala. Jedna z nich zmarła. Sąd w Brukseli skazał farmaceutę na 12 miesięcy więzienia.

Rozpuszczanie kamieni żółciowych za pomocą siarczanu magnezu, jest jedną z metod „leczniczych” promowanych przez zwolenników Ministerstwo skraca zlecenia na wyroby medyczne. Cztery strony zamiast siedmiu… „medycyny naturalnej”. Substancja ta – znana również jako „sól gorzka” – jest dostępna w aptekach bez recepty. O jej właściwościach przeczytały dwie kobiety z gminy Sint-Pieters-Leeuw w Brabancji Flamandzkiej. W rezultacie udały się do apteki w Lenniku, aby kupić kilogram siarczanu magnezu. Okazuje się jednak, że pracujący w niej 71-letni farmaceuta sprzedał im środek chwastobójczy (czytaj również: Apteczne pomyłki).

Dzień po spożyciu substancji kobiety poczuły się tak źle, że trafiły do szpitala. Obie zapadły w śpiączkę. Jedna z nich zmarła. Dochodzenie w sprawie śmierci wykazało, że u kobiety doszło do zatrucia chloranem sodu. Druga z kobiet przeżyła Na kaca najlepsza… kroplówka? , ale musiała pozostać w szpitalu przez Delectus omnis rerum enim eum dolores voluptate ponad miesiąc.

Czytaj także:  Jeszcze farmacja nie zginęła, kiedy studenci żyją!

Po przeszukaniu domu zmarłej kobiety policja odkryła torbę wypełnioną środkiem chwastobójczym. Widniała na niej etykieta farmaceuty mówiąca, że znajduje się w niej siarczan magnezu. Prokuratora uznała farmaceutę za odpowiedzialnego za śmierci kobiety i zażądał dla niego kary 18 miesięcy pozbawienia wolności. Jego obrońcy twierdzili jednak, że nie udowodniono, iż to faktycznie farmaceuta sprzedał środek chwastobójczy. Adwokaci wskazywali też, że przyczyna śmierci nie została wystarczająco udowodniona (czytaj również: Wielka Brytania – pomyłka aptekarza skończyła się tragicznie).

Sąd ostatecznie orzekł, że farmaceuta spędzi w więzieniu 12 miesięcy.

Źródło: ŁW/The Brussels Times

71-letni farmaceuta skazany na rok więzienia. Sprzedał środek chwastobójczy zamiast leku…

czas czytania: 2 min